вівторок, 7 березня 2023 р.

Олександра Дейнеко: «Місія біженця - збудувати мости між двома суспільствами та нести правду про війну»




Олександра Дейнеко – одна з тих науковиць, що показує світу міць українців у сферах освіти і науки. Опинившись в Норвегії через війну, вона продовжує наукову діяльність, як і багато викладачів нашого університету. Кожен з них робить свій внесок не лише у розвиток українського наукового співтовариства, а і у закріплення іміджу України як країни з сильним науковим потенціалом. Голоси наших науковців закордоном працюють на те, щоб світова підтримка України зміцнювалась. Ключову роль у цьому відіграють публічні лекції, дикусії і публікації про українське суспільство під час війни, що мають на мети протистояння російській пропаганді і посилення українського інформаційного фронту.

Олександра Дейнеко поєднує роботу доцента соціологічного факультету із роботою дослідниці Норвежського інституту регіональних та урбаністичних досліджень в Осломет Університеті. Останні дослідження пані Олександри зосереджені навколо змін, що відбуваються в українському суспільстві під час війни, та досвіду українських біженців за кордоном.

Результати наукових досліджень Олександри можна зустріти у провідних норвезьких медіа. Як зазначає дослідниця у колонці «Flyktningens samfunnsoppdrag», біженці традиційно сприймаються як «слабка» соціальна група, але важливим для них соціологиня вважає відновлення власної субєктності завдяки активній допомозі Україні із-за кордону. Багато людей по всьому світу мають бажання допомогти українцям, що залишаються в Україні, і звісно ж нашій армії. Унікальна роль біженця полягає в тому, що поєднати тих, хто бажає допомогти, і тими, хто потребує допомоги, -пише соціологиня. Саме біженці стануть тими, хто привезе в Україну проекти локальної та регіональної співпраці, спрямовані на відбудову. І цим, вважає дослідниця, вони мають займатись вже сьогодні. Бути українцем сьогодні означає підтримувати національний супротив та наближувати перемогу України, - зазначає Олександра.


В одній з її статей з назвою «Hvorfor Ukraina vil vinne krigen» (Чому Україна переможе війну) Олександра досить детально пояснює, як війна згуртувала Україну. Масове волонтерство та практики взаємодопомоги українців під час війни вражають світ щодня та є підгрунтям соціальної стійкості, яку ніхто не зможе забрати в українців, говорить пані Олександра Дейнеко. 



Зараз наші колеги продовжують навчати студентів у різних умовах, але їх об’єднує одна річ – вони передають знання молодому поколінню фахівців, які через декілька років стануть поруч зі своїми викладачами для відбудови нашої країни. І кожне дослідження проведене в період війни, кожна проведена пара - наближують наше наукове суспільство до моменту, коли воно буде найпотужнішим у світі.

Студентка 2 курсу Шпак Анна

Немає коментарів:

Дописати коментар