пʼятниця, 20 грудня 2024 р.

Виробнича практика за лаштунками радіо. Історія 3. «Інформатор.FM»


На початку листопада студенти програми «Медіакомунікації та зв’язки з громадськістю» мали нагоду пройти виробничу практику на одній із медійних платформ України - радіо «Інформатор.FM». 

«Інформатор.FM» — це незалежна медіаорганізація, яка зосереджена на оперативному висвітленні новин, аналітичному підході до їх подачі та створенні якісного контенту. З моменту свого заснування радіо здобуло репутацію платформи, яка формує громадську думку та сприяє прозорості й об’єктивності інформації в Україні.

Організація має декілька ключових напрямів діяльності: радіопередачі, орієнтовані на актуальні суспільні проблеми та культурні теми. Новинний портал, що забезпечує читачів оперативними та достовірними новинами. 
Подкасти, які об’єднують інформаційний, освітній та розважальний контент. 



Під час практики студенти ознайомилися з ключовими принципами роботи радіо. Основний акцент був зроблений на створенні контенту для радіоефіру та діджитал-платформ. Практиканти брали участь у підготовці інформаційних матеріалів, редагуванні новин та роботі в студії, що дозволило їм отримати практичні навички у сфері медіавиробництва.

Своїм досвідом поділилася студентка СМК-46, Єлизавета Альошкіна: «На практиці в «Інформатор.FM» я зрозуміла, наскільки важливо бути оперативним і вміти швидко адаптуватися до змін, особливо в сучасних реаліях. Мені найбільше сподобалося брати участь у підготовці та зачитуванні новин під час запису ефіру, адже це дозволяє не лише передавати важливу інформацію, а й будувати довіру з аудиторією. Я також зрозуміла, наскільки важливо правильно взаємодіяти з аудиторією через емоційний тон новин, якість подачі та інтерактивність».

Також відгуком поділилася ще одна студентка, що проходила виробничу практику на радіо. Шевчук Альона про такий досвід сказала: “Я ніколи б не подумала, що робота на радіо може бути такою цікавою. Мені довелось багато уваги приділяти роботі з голосом та дикцією. Також я зрозуміла наскільки важливо правильно обирати новини для висвітлення на радіо та як їх правильно редагувати. Артем Росінський, новинний журналіст “Інформатора” одного разу пояснив нам, що основна наша робота- донести слухачам все так, щоб їм достатньо було лише почути, адже ми не сайт, де можна також додати ілюстрації. Також Артем вчив нас писати тексти так, щоб утримувати увагу слухача. Окремим уроком для нас стала лекція про правильне висвітлення новин під час воєнного стану. А саме: інформація про “прильоти”, про рішення, що були прийняті ОДА чи ВРУ, про відключення світла та про роботу працівників ДСНС. Найцікавішим для мене став запис випуску новин та робота із записом в спеціальному застосунку. Звісно, поки що, ніхто нас в етер не випускав, навіть враховуючи, що ми заздалегідь записувались. Проте, я сподіваюсь, що вже зовсім скоро, за умови постійного самовдосконалення, ми з Лізою будемо працювати на радіо та готувати повноцінні випуски для виходу в етер.”

Крім роботи над інформаційними матеріалами, практиканти мали змогу ознайомитися з роботою від досвідчених співробітників радіо. Один із найбільш пам’ятних уроків - це лекція про важливість етики в медіа, де пояснювалися аспекти коректного висвітлення інформації та уникнення маніпуляцій, а також роботи під час екстрених ситуацій (обстрілів).

Велике враження справила на студентів атмосфера в офісі. Єлизавета зазначила: «Робоча атмосфера на «Інформатор.FM» була дуже дружньою. Усі колеги намагалися підтримати нас і відповісти на наші запитання. Було цікаво спостерігати, як кожен відділ працює над спільною метою - створенням якісного контенту».

Практика на радіо «Інформатор.FM» стала для студентів не лише професійним викликом, але й можливістю отримати нові знання та навички. Вони вдячні команді за підтримку, відкритість і готовність поділитися своїм досвідом. Цей досвід переконав студентів у важливості медійної сфери для сучасного суспільства та зміцнив їхнє бажання працювати в цій галузі.






Ліза Альошкіна, Алена Шевчук


неділя, 15 грудня 2024 р.

Медіа через призму виробничої практики. Історія 2. «Ґвара Медіа»

 


Цього року студенти 4 курсу освітньої програми «Медіакомунікації та зв'язки з громадськістю» мали змогу пройти практику в харківській «Ґвара Медіа».

«Ґвара Медіа» — незалежна медіаорганізація, заснована в 2016 році в Харкові, яка ставить перед собою мету створювати якісний журналістський контент, орієнтований на висвітлення актуальних подій у Харкові та Харківській області.

Три студентки, які були на практиці в редакції «Ґвара Медіа», поділилися своїми враженнями.

Анна Круподеря: «Ґвара постійно працює в шаленому темпі, але я здивувалася, дізнавшись, що в медіаорганізації працює лише 25 людей, що контентом для YouTube-каналу займається одна людина. Команда створює онлайн та офлайн зустрічі, використовує різні формати. І найголовніше —питає своїх глядачів, що їм цікаво, що вони хочуть побачити чи почути».


Незважаючи на шалену зайнятість керівник «Гвара медіа», Сергій Олександрович приділяв багато часу практикантам. «Атмосфера була максимально дружньою, і весь колектив намагався навчити нас чомусь новому» - говорить Анна. Після медіа практики бажання Анни стати журналістом лише зміцнилося: «Я хотіла працювати в цій сфері ще з 7 класу, і це була моя мрія дитинства. Але після практики моє бажання виросло в стократ, незважаючи на те, що ми не стали частиною команди, а лише спостерігали за їх роботою. Мені здається, що «Ґвара»- це те місце, де кожен студент міг би набути цікавого та корисного досвіду».

Дар’я Федяєва зазначає, що хоча практика в «Ґвара Медіа» виправдала її очікування, вона б хотіла більше комунікації з командою: «Було б чудово, якби ми могли виконати спільне завдання і безпосередньо відчути досвід працівників». Водночас вона підкреслює, що колеги були завжди відкритими і доброзичливими, намагаючись створити комфортну атмосферу: «Вони підтримували нас жартами та дбали про наші умови перебування».


Для Дар’ї дуже важливим моментом стало усвідомлення реальної роботи журналістів. «Є поширений міф, що вони просто сидять в офісі з ноутбуками і пишуть тексти. Насправді ж все набагато складніше. За кожним матеріалом стоїть колективна праця багатьох людей, які докладають величезних зусиль, щоб українці отримували якісний контент», — розповідає студентка.

Одним із найважливіших відкриттів для Дар’ї стало постійне прагнення команди до високої якості матеріалу. За її словами: «Ґвара — це беззаперечне дотримання етики журналістики і ретельний контроль якості кожного матеріалу. Я дізналася, що в них є навіть окремий документ, в якому вказано всі нецензурні слова, які мають бути вирізані з відео».

Дар’я зазначає, що найбільше їй сподобалась організація офлайн-зустрічей та згадує, як разом із командою проводила перегляд фільму, присвяченого 1000 дням з початку повномасштабного вторгнення. Вона активно брала участь у плануванні та проведенні заходу, що змусило її задуматися про зміну професійного напрямку в бік івент-менеджера.

Найбільше на студентку справило враження робота журналістки Дар’ї Лобанок. «Вона розповіла, як досліджує історії героїв. Це надзвичайно цікаво — стежити за життям людей, дізнаватися нові факти й бачити, як змінюються їхні долі». Особливо її вразила історія хлопця, який займається бджільництвом.

Найважливіший урок, який Дар’я винесла з практики — це важливість командної роботи. «Ми з колегами працювали над спільними проєктами, проводили брейнштормінги. Я дізналась багато нових речей не лише від Ґвари, а й від своїх одногрупників», — підсумовує вона. Практика ще раз підтвердила її бажання працювати в медіа.


Тетяна Сміла на початку практики прагнула отримати насичений план роботи, який дозволив би здобути більше практичних знань. «Я отримала досвід у багатьох аспектах: працювала над створенням інфоприводів, брала участь у лекціях з провідними фахівцями, але не до кінця відчула, як це бути журналістом у справжній медіаорганізації», — зазначає вона. Тетяна зізнається, що до проходження практики в "Ґвара Медіа" не мала уявлення про їхню діяльність. Однак з приємним здивуванням, вона відзначає неформальну атмосферу спілкування, яка допомогла створити комфортний робочий простір.




Зустріч з Іриною Збрицькою відкрила для неї практичні аспекти фандрайзингу, і ці знання «будуть корисними в майбутньому, якщо я вирішу працювати в медіасфері».

Тетяна також відзначає важливу та цікаву роботу всіх відділів, зокрема діджитал-відділу та фандрайзингу. «У діджитал-відділі я б хотіла долучитися до створення контенту для соціальних мереж. А в фандрайзингу спробувала б себе в пошуку донорів і створенні відеороликів або інфографіків, що показують, як допомога команди впливає на розвиток медіа та суспільства», — каже студентка.

Важливими для Тетяни стали поради фахівців різних відділів. «Ірина Збрицька дала цінну пораду: писати лише про те, що справді захоплює та надихає, а Вероніка Юзепчук пояснила, як важливо будувати зв'язки з аудиторією та підтримувати стійкий інтерес до медіа. Думаю, це цінні поради не тільки для нас, а й для всіх наших колег».

За словами Тетяни, «фахівці розширили мій кругозір і надихнули займатися тим, що приносить задоволення. Особливо мене вразила ідея створення чогось для людей, адже історії про їх долі, допомогу та підтримку надихають робити світ кращим».

Створення мультимедійного контенту була складнішою, ніж очікувала студентка. «Зйомки вимагають знань про техніку, використання різних об'єктивів і камер, які часто бувають досить важкими», — зазначає вона. Тетяна зрозуміла, що контент потребує уваги до деталей, креативності та технічної майстерності.

Щодо журналістської роботи, вона підкреслює важливість практичних інструментів для написання статей і підготовки матеріалів: «В університеті акцент робиться більше на теорії, а тут я побачила, як це працює на практиці». Цей досвід переконав її продовжувати працювати в медіа: «Я хочу спробувати себе в різних напрямках, досліджувати можливості, розвиватися як особистість і знаходити ті аспекти роботи, які найбільше відгукуються в мені».

В кінці практики Сергій Олександрович надав кожному коментар щодо роботи та виокремив деяких студентів. Двоє з них отримали пропозицію про майбутнє стажування в організації в відділах маркетингу та фактчекінгу.

Всі студенти висловлюють щиру подяку «Ґвара Медіа» за можливість пройти практику в такій надихаючій та професійній атмосфері. Вони вдячні колективу за теплий прийом, безцінний досвід та можливість поринути у реальну роботу медіаорганізації. Набуті знання і навички не тільки підвищили їхній професіоналізм, а й зміцнили бажання працювати у медіа сфері.

Альона Безкуба СМК47


вівторок, 10 грудня 2024 р.

Виробнича практика студентів: можливості, якими не можна не скористатися. Історія перша. OBOZ.UA



Моя професійна історія розпочалася на четвертому курсі соціологічного факультету Каразінського університету, коли керівник практики навчальних програм кафедри  запропонувала пройти медійну практику в Києві на YouTube-каналі OBOZ.UA. І це змінило моє життя!

Стільки сумнівів я ніколи не відчувала, але я погодилася. Мабуть, це найцікавіша історія мого життя: як практика перетворилася на роботу, яка приносить мені задоволення. Розробляти творчі прев’ю для відеоновин і матеріалів про шоу-бізнес, слухати популярних людей і усвідомлювати, що ти причетний до створення інформації, яка робить людей обізнаними, — це щось неймовірне!

Зі мною завжди поруч мої керівники, які допомагають на кожному моєму кроці.
Основне моє завдання — це повне оформлення відео для YouTube. Я створюю клікбейтні заголовки та прев’ю, які не лише привертають увагу, але й ефективно працюють на залучення переглядів. Головне — правильно подати контент.

Труднощі виникали від самого початку: потрібно вміло використовувати інформацію, не вигадувати "велосипед", а головне — не вводити глядачів в оману. Так, всі новини використовують клікбейт, але тут важливо знайти баланс і створювати контент, що відповідає темі. Важливими є оперативність і швидкість реагування, адже новини можуть з’явитися у найнеочікуваніший момент. Оформлення таких матеріалів швидко і якісно може стати ключовим для отримання переглядів.

Необхідно зробити так, щоб заголовок містив ключові слова, за якими люди найчастіше шукають інформацію. Потрібно додати короткий опис, що розкриває зміст відео, і відповідні теги. Вміння гарно писати про важливе, але без ключових слів не ефективно для привернення уваги,- канал і відео можуть залишитися непоміченими. Для розвитку каналу необхідно дотримуватись цих правил.

Перший місяць я лише намагалася "в’їхати" у цю справу, і саме тоді зрозуміла, як багато мені знадобилося з того, що я вивчала в університеті: копірайтинг, основи медіаграмотності, антикризові комунікації та інші дисципліни. Вони дали мені основу для розуміння того, що мене чекає попереду, якщо я вирішу пов’язати життя з цією професією.



Найголовніше на старті в професії, мабуть, — це те, що не потрібно боятися помилок.

Кожен член команди інтернет-видання OBOZ.UA підкреслює, що помилки — це нормально. Без них не приходить досвід, без них ми не дізнаємося, як зробити правильно.

Практика в інтернет-виданні OBOZ.UA подарувала мені не тільки емоції, нові знання та навички, а й, у першу чергу, можливість побачити справжню людяність і відданість своїй справі. Я почувалася емоційно стабільно в новому для мене колективі, не мала труднощів у комунікації й зрозуміла, як виглядає справжня команда.

Наразі я співпрацюю з керівником каналу, оформлюю відео та пости для YouTube. У майбутньому хочу стати більш автономною у цій сфері. Звісно, поки що це викликає складнощі, але мій керівник активно мені допомагає. Тепер я розумію, що можу більше, ніж очікувала від себе.

Курило Ольга, СМК-46

четвер, 5 грудня 2024 р.

Про те, чого не варто боятися студентам, що вивчають журналістику - від SMM-спеціалістки, випускниці програми «Медіакомунікації та зв'язки з громадськістю» Аліни Ляшенко

В рамках серії інтерв'ю про випускників соціологічного факультету пропонуємо познайомитися з SMM-спеціалісткою Аліною Ляшенко, випускницею програми «Медіакомунікації та зв'язки з громадськістю». Аліна радо поділиться порадами для студентів про те, як швидко увійти в медіасферу та чому важливо не боятися експериментувати і брати ініціативу в свої руки.


Чому ви обрали спеціальність медіакомунікацій та звʼязків з громадськістю?

-Спочатку я хотіла бути лікарем, але в 9 класі зрозуміла, що мої сильні сторони більше підходять для журналістики: я люблю літературу, добре запам'ятовую і легко знаходжу спільну мову з людьми. Мама сказала: «Ти точно знайдеш себе в журналістиці!». І справді, вже в школі я брала інтерв'ю, працювала журналісткою в волонтерських проектах. Коли настав момент вибору навчального закладу, пріоритетом був саме наш університет. Я отримувала багато позитивного фідбеку від знайомих, які вже тут навчалися.

Які курси та навички з програми були найбільш корисними для вашої кар'єри?

-Найкориснішими були практичні навички. Перші курси з журналістики і PR дали мені ґрунтовну базу. Я працювала на харківському телебаченні, писала статті, але зрозуміла, що цей формат мені не підходить. Пізніше я попала в проєкт "Накипіло", де мала можливість на практиці застосовувати навички: писати, редагувати контент, працювати з соціальними мережами. Моя дипломна була присвячена аналізу Instagram-сторінок, і це стало основою для моєї подальшої роботи як SMM-спеціаліста.

Які моменти з університетського життя допомогли розвинути ваші навички?

- Журналісту важливо не боятися публічних виступів та нових знайомств, й «Alma mater» дала мені можливість проявити себе. Хоча я за натурою сором'язлива, університет вчив мене не боятися сцени і брати ініціативу в свої руки. Також важливим етапом була дипломна робота, яка дозволила глибше зануритись у теми, які мені цікаві. Практика з 2 курсу, стажування, співпраця з профспілкою — це дало великий поштовх для розвитку.

Як ви розпочали свою кар'єру після університету?

-Після випуску я планувала поїхати в Київ на курси від «1+1» і спробувати працювати на популярних телеканалах, але повномасштабне вторгнення трішки змінило мої плани. Повернувшись з-за кордону, я почала працювати SMM-спеціалістом разом із знайомою, оскільки вже мала досвід в цій сфері. Тепер я працюю також заступником клінінгової компанії: знімаю відео, займаюсь просуванням бренду в соцмережах, відвідую форуми та конференції.


Які якості важливі для успіху в вашій сфері?


-Комунікабельність, наполегливість і впертість. Без цих якостей неможливо привернути увагу та досягти успіху. Також ви повинні бути готовими до навчання і практики. Уміння проявляти себе, вірити в себе та працювати над своїми навичками — це ключ до успіху.

Теоретична база чи практичний досвід — що важливіше для успіху в нашій сфері?

-Однозначно практичний досвід. Теорія необхідна, але без практики вона не дасть вам реальних результатів. Щоб стати професіоналом, потрібно на практиці перевіряти все, що ви дізналися в університеті. Всі роботодавці хочуть бачити досвід, тому намагайтеся робити все самостійно, вчіться на практиці і не бійтеся експериментувати. Не забувайте про курси та стажування.

Чи був момент, коли знання з університету стали в пригоді на реальній роботі?

-Було багато таких моментів. В університетські часи я часто запитувала себе, навіщо я вивчаю стільки теорії і пишу курсові, але коли почала працювати з контентом в соцмережах, зрозуміла, як сильно ці знання мені допомагають. Теоретичні знання — це основа, яка дає змогу впевнено діяти в реальній роботі.

З якими міфами про професію ви стикались?

Міф 1: Журналісти та телеведучі заробляють неймовірні гроші.

На початку мені розповідали, що телеведучі та журналісти заробляють якісь нереальні гроші. Але, дивлячись на свій досвід, скажу, що це не так.

Міф 2: Створювати контент — це легко і швидко.

Мені здавалося, що в створенні контенту немає нічого важкого. Але знову ж таки, це не так. Іноді потрібно писати про те, що нецікаво, і це далеко не завжди просте завдання.

Міф 3: Потрапити на телебачення можна швидко.

Щоб потрапити на телебачення, потрібно багато працювати, ходити на прослуховування, і не завжди це одразу дає результат. Щоб стати лідером думок, необхідно бути впевненим у собі і вірити, що вам це під силу. В процесі ви стикатиметеся з критикою, а також будете відчувати, що у вас немає права на помилку (хоча насправді воно є). Моя порада: оточуйте себе людьми з цієї сфери, які надихатимуть вас і допомагатимуть розвиватися.

Які книги чи ресурси ви б порекомендували студентам?

-Я б порекомендувала книгу "Маркетингові війни" Джек Траут, яка допомагає зрозуміти стратегії в маркетингу. Також варто прочитати "Психологія впливу" Роберта Чалдіні — це книга про маніпуляції і те, як їх розпізнати, що в нашій сфері є дуже важливим для ефективної комунікації.


Завершуючи наше інтерв'ю, Аліна підсумовує: «У медіасфері найважливіше —не боятися брати ініціативу в свої руки, адже саме там, де страшно, вас чекає успіх».

Альона Безкуба СМК47