четвер, 21 листопада 2024 р.

Анастасія Четверик, PR-менеджерка Sigma Software: Університет дав мені зрозуміти, що кожен новий досвід, навіть якщо він здається складним або незнайомим, відкриває нові можливості для розвитку



Анастасія Четверик – випускниця соціологічного факультету Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Сьогодні вона – успішний PR-менеджер в IT-компанії Sigma Software. Ми поспілкувалися з Анастасією про її шлях до професії, ключові моменти студентського життя та досвід, який став основою її кар'єрного успіху. Вона поділилася історією свого навчання на соціологічному факультеті, розповіла про значення практик і стажувань у професійному розвитку, а також дала кілька корисних порад для майбутніх студентів.

“Розкажи трохи про себе – що спонукало обрати сферу соціальних комунікацій, реклами та зв'язків із громадськістю?”

Після закінчення школи я задумалася над тим, який шлях обрати для свого майбутнього. Мене завжди приваблювала творчість: моїм захопленням була фотографія, у школі я активно долучалася до організації заходів та із задоволенням працювала в команді. Це надихало мене більше, ніж робота з цифрами або технічними задачами.

Через пошук у Google я дізналася про нову спеціальність "Реклама і зв’язки з громадськістю" в ХНУ ім. В. Н. Каразіна. Я подумала, що цей напрям поєднує мою любов до творчості та комунікації, тому подала документи саме на соціологічний факультет.

“Якщо згадати перші місяці навчання, що для тебе було найцікавішим?”

Перші місяці навчання запам’яталися цікавими подіями, які організовували для першокурсників. Особливо захопливим був конкурс творчості першокурсників "Alma Mater". Ми разом із командою придумували танці, створювали костюми та ретельно готували виступи. Це була також чудова нагода знайти нових друзів і відчути дух єдності факультету.



Цікавими були й перші профільні предмети, як-от "Основи реклами та PR", "Історія реклами" та інші. Вони дали можливість заглибитися в професію вже з перших місяців навчання.

“Що для тебе стало найяскравішим моментом студентського життя?”

Насправді, виділити лише один момент зі студентського життя дуже складно, адже було багато класних подій, які пов’язані з проєктами в університеті, спільною роботою з одногрупниками, стажуваннями та практикою.

Думаю, що одним із найбільш значущих для мене стало те, як викладачі факультету створювали умови для нашого професійного розвитку. Завдяки їхній ініціативі ми співпрацювали з провідними компаніями та маркетинговими агенціями, отримували реальний досвід і мали змогу працювати над проєктами, які ставали частиною нашого портфоліо.

“Який був найцінніший досвід, отриманий під час навчання, і як він вплинув на твій професійний шлях?”

Найцінніший досвід я отримала під час практичних завдань в університеті та стажувань у різних компаніях. Вже на першому курсі викладачі пояснили, як виглядає реальна ситуація на ринку, і попередили, що конкуренція у нашій сфері дуже велика. Вони порадили бути проактивними, більше практикуватися і набирати досвід.

І я намагалася не втрачала часу. На першому курсі я намагалася більше зрозуміти основи професії, а з другого проходила стажування в маркетинговій агенції, брала участь у реальних проєктах і переймала цінний досвід від старших колег. Це допомогло мені зрозуміти, що мої навички та знання можна застосовувати на практиці і значно скоротити шлях до професійних успіхів.

“Які три найважливіші навички ти засвоїла в університеті і як вони допомагають тобі в житті та кар’єрі?”

1) Університет дав мені зрозуміти, що кожен новий досвід, навіть якщо він здається складним або незнайомим, відкриває нові можливості для розвитку.

2) Вміння розставляти пріоритети. Поєднуючи навчання, стажування та реальні проєкти, я навчилася аналізувати свої задачі, визначати, що є найважливішим, і відкладати те, що може почекати. Зараз цей досвід допомагає мені у професійній діяльності.

3) Вміти працювати в команді, чути інших і висловлювати свої думки зрозуміло.

“Чи працювала ти під час навчання? Якщо так, як тобі вдавалося поєднувати роботу з навчанням?”

Так, я почала стажуватися після першого курсу під час літніх канікул, а потім продовжила отримувати практичний досвід в цій компанії. Насправді поєднувати стажування або роботу за професією легше, оскільки практика на реальних проєктах дозволяє не відставати в навчанні.

Я могла стажуватися повний день під час літніх та зимових канікул, а в інші часи домовлялася з компаніями про гнучкий графік і працювала після пар. Інколи доводилося пропускати деякі предмети, але завдяки практичному досвіду я складала іспити. Проте, варто визнати, що не профільні предмети дещо страждали. Вони важливі для розширення кругозору, але я надавала перевагу саме практиці в професії.

“Яким був твій перший досвід саме роботи? Як ти до нього готувалася і що було найбільш важливим для тебе у тому періоді?”

Я б розділила поняття "робота" і "практика/стажування". Під час першого і другого курсів я здебільшого набувала досвіду, але це не була оплачувана робота. На третьому курсі моя одногрупниця порекомендувала мене своїй знайомій маркетологу, яка шукала помічницю. Я пройшла співбесіду і почала працювати її помічницею вже з фінансовою винагородою. Ця робота стала для мене дуже цікавим досвідом.

Ми працювали з американськими компаніями, просували їхні продукти на український ринок і організовували івенти англійською мовою. Думаю, що підготовка до цієї роботи включала стажування та практику на перших двох курсах, і хоча на той момент я не отримувала фінансової винагороди, я розуміла, що цей досвід допоможе мені в майбутньому знайти свою першу оплачувану роботу у професії.

“ Який проєкт або завдання, над яким ти працювала, запам’ятався тобі найбільше? Що було найскладнішим і як ти з цим впоралася?”

Чесно кажучи, найскладнішими для мене були курсові та дипломні роботи. Написання великого обсягу тексту дається мені важко, навіть якщо тема дуже цікава і я описую свій власний досвід. Це вимагало великої дисципліни та самовіддачі. Тому я змушена була пересилювати себе, організовувати час і писати. В кінці я успішно здавала роботи, хоча це був серйозний виклик для мене.

“Як ти думаєш, які навички будуть найбільш затребуваними в сфері комунікацій у майбутньому?”

Спостерігаючи за швидким розвитком технологій та штучного інтелекту, можна сказати, що в майбутньому будуть затребувані навички, які важко замінити машинами. Це, перш за все, творчий підхід до вирішення ситуацій, емоційний інтелект, здатність до ефективної комунікації з людьми. Також важливо буде вміти адаптуватися до нових технологій та знаходити способи їх інтеграції в робочі процеси. Я думаю, що саме людська здатність до креативності і гнучкості буде важливішою за будь-яку автоматизацію.

“Які поради ти б дала майбутнім студентам цієї спеціальності?”

Будьте проактивними!
Якщо ви дійсно хочете будувати кар’єру у сфері комунікацій, не чекайте, поки можливості самі прийдуть до вас. Залучайтеся до університетських проєктів, створюйте портфоліо, звертайтеся до викладачів за порадами чи допомогою у пошуку практики. Якщо у вас є компанія мрії — напишіть їм! Запитайте, чи потрібні їм “додаткові руки” на проєктах, навіть якщо це буде волонтерська робота. Кожен крок, навіть маленький, наближає вас до професійної реалізації.

Не забувайте про баланс!
Робота важлива, але не дозволяйте їй стати вашим єдиним пріоритетом. Турбуйтеся про своє фізичне та ментальне здоров’я, знаходьте час для відпочинку, хобі й близьких людей.

Постійно навчайтеся! 
Відвідуйте тренінги, читайте профільну літературу, слідкуйте за новими трендами в маркетингу, PR та технологіях. Навіть якщо ви вважаєте, що ви вивчили майже все у певній темі, завжди залишайте простір для нових знань і ідей.

Федяєва Дар’я СМК-46

середа, 20 листопада 2024 р.

Бажаю прислухатися до своїх мрій, розвивати сильні сторони і завжди вірити в свої сили!


Серію публікацій - інтерв'ю з випускниками освітніх програм кафедри прикладної соціології та соціальних комунікацій ми починаємо з розмови з Микитою Деркачовим, випускником освітньої програми "Медіакомунікації та зв’язки з громадськістю" Каразінського університету. 



Чому ви обрали освітню програму "Медіакомунікації та зв'язки з громадськістю"? Що стало ключовим фактором у вашому виборі?

Коли я обирав спеціальність для вступу, мій вибір стояв між двома освітніми програмами: «Журналістика» і «Медіакомунікації та зв’язки з громадськістю». Я зупинився саме на програмі з медіакомунікацій, адже, ознайомившись ближче з описами обох спеціальностей, побачив, що программа останньої - всеохопна, і за такий самий час навчання я встигну спробувати себе в більш різних напрямках. Ключовим у виборі спеціальності для мене стала наявність у програмі предметів, пов’язаних з маркетингом та рекламою.

Можливо, були якісь предмети чи проєкти під час навчання, які справили на вас найбільший вплив? Що найбільше вас надихало у студентські роки?

Багато з предметів запам’яталися, і на кожному з них я дізнавався щось цікаве та нове для себе. Скучати не доводилося).

Але якщо виділяти предмет, який мав найбільший вплив, то, скоріше за все, це відеомонтаж, який вів у нас колишній оператор ТСН, а зараз спортивний коментатор Павло Посохов. Саме він познайомив нас з програмою Adobe Premiere, і, згадуючи сьогодні, розумію, що саме тоді я відчув, що це моє). Одним із завдань було записати свій власний телерепортаж з місця подій. Я скористався моментом, коли група Kazka виступала в парку Горького, тож і послухав хорошу музику, і отримав потрібний матеріал). Також яскравий спогад – на журналістиці було завдання взяти інтерв’ю у відомої людини. Я написав в Instagram Антону Савлєпову з Quest Pistols, і, на моє здивування, він погодився дати інтерв’ю онлайн).


Якими були ваші перші кроки у професії після випуску? З якими труднощами ви зіткнулися, і як їх подолали?


Довгий час для мене важко було вирішити, в якому напрямку я хочу йти далі і розвиватися, від чого саме душа палає. Бо я одразу бачив себе в деяких напрямках медіасфери, але не відчував себе готовим та достатньо компетентним, щоб йти працювати за спеціальністю. Цей стан створює блоки, і ти не рухаєшся з місця. Як і багато інших студентів, я підробляв в обслуговуванні. Але, окрім постійного відчуття того, що я не на своєму місці, це нічого не дало. Робота в місці, яке не по душі, дала зрозуміти, що я хочу розвиватися і робити щось своє, працювати в творчому середовищі.

Я пройшов додаткові курси з монтажу, почав проходити співбесіди, пробував, і робота в новій сфері знаходила мене сама.

Чим ви зараз займаєтеся? Розкажіть про свою нинішню діяльність.

Наразі я вже майже рік працюю в маркетинговому агенстві Elit-Web на позиції моушн-дизайнера. В робочі обов'язки входить монтаж рекламних відео, створення контенту в соцмережах.

Як навчання на освітній програмі "Медіакомунікації та зв'язки з громадськістю" допомогло вам сформувати вашу професійну ідентичність?

Навчання сформувало в мені відповідальність, вміння планувати свій час та серйозно ставитися до дедлайнів. Вміння проводити аналізувати діяльність конкурентів, застосовувати рекламні технології вважаю самими необхідними в моїй професії навичками, які я отримав за час навчання в університеті.


Що б ви порекомендували студентам для ефективного додаткового професійного розвитку під час навчання: стажування, фріланс чи щось інше?


Рекомендую обрати стажування в своїй сфері або навіть одразу пробувати влаштуватися на роботу.

Треба бути готовим, що молодому спеціалісту не будуть платити багато, але найцінніше для вас — це досвід та знання, після яких у вас вже не буде проблем з подальшим працевлаштуванням на більш бажані посади. Бо досвід, на мою думку, — це перше, що очікують роботодавці. За бажанням ви можете окрім навчання в університеті додатково проходити професійні курси за своєю спеціальністю — це однозначно додасть вам плюсів на співбесіді.


Як змінилося ваше бачення професії з початку навчання до його завершення?

На початку навчання на програмі "Медіакомунікації та зв’язки з громадськістю" я думав, що буду працювати журналістом або у сфері реклами, хоча й не знав, ким саме. Але мені завжди подобалось креативити, і реклама — саме та дисципліна, яка охоплює це. В ході навчання я зрозумів, що напрям відеопродакшн, дизайну мені ближчий, ніж журналістика.

Які особисті якості, на вашу думку, є найважливішими для роботи у вашій сфері?

Важливішими у професії вважаю вміння адекватно ставитися до критики, при цьому самому бути самокритичним, бажання постійно розвиватися, експериментувати та вчитися у інших.

Дайте одну головну пораду студентам, які тільки починають свій шлях у медіакомунікаціях і що ви хочете їм побажати ?

Головна порада – будьте активними. Гроші нам всім дуже потрібні, але на даному етапі – це не головне.  Головне – люди які вас оточують зараз, це те що дає навчання в університеті – унікальний досвід пробувати, комунікувати, та дізнатися, яке діло вам подобається найбільше.
Бажаю прислухатися до своїх мрій, розвивати сильні сторони і завжди вірити в свої сили!

Рубен Лукацкий СМК 47

вівторок, 19 листопада 2024 р.

"Ґвара Медіа" – база виробничої практики для студентів, що вивчають медіакомунікації



«Ґвара Медіа» – незалежна медіаплатформа з Харкова, що спеціалізується на конвергентній журналістиці та розповідає про регіон через інноваційні форми цифрового контенту. Інтерактивні тести, фото- та відеоісторії, короткометражні документальні фільми та навіть інноваційні боти – це лише частина їхніх проєктів, які є корисними для аудиторії.

Нам приємно відзначити, що «Ґвара Медіа» стала базою виробничої практики для наших студентів, які вивчають медіакомунікації. Співпраця з цією медіаплатформою дає можливість студентам зануритися у світ сучасної журналістики, познайомитися з індустрією зсередини та отримати практичний досвід у створенні якісного медійного контенту.

Редакція також зробила нашій кафедрі цінний подарунок – друкований журнал, виданий «Ґвара Медіа». Він є чудовим зразком традиційного медійного продукту, який допомагає студентам вивчати структуру видання, тренди журналістики та PR, а також аналізувати якісні репортажі й аналітику.

Ми щиро вдячні «Ґвара Медіа» за співпрацю і за створені можливості професійного розвитку студентів соціологічного факультету. 




Тетяна Сміла СМК47

понеділок, 18 листопада 2024 р.

Від Джека-Різника до ШІ: соціологічна подорож у часі



Тема першої зустрічі студентів соціологічного факультету і старшокласників Харківського ліцею №157, що відбулася сьогодні в рамках укладеної нещодавно угоди про співпрацю між двома навчальними закладами, - доволі нестандартна.  

Студентка 4 курсу освітньої програми "Соціологія комунікацій, реклами та зв'язків з громадськістю" соціологічного факультету Анна Приліпко провела інтерактивну лекцію "Різник і штучний інтелект: в чому їх схожість?".

Використовуючи формат історичної подорожі вікторіанським Лондоном, Анна представила ліцеїстам актуальні соціологічні концепції через призму резонансної історичної події - серії загадкових вбивств Джека Різника. Учасники зустрічі розглянули соціальну стратифікацію вікторіанського суспільства, проблематику гендерної нерівності, феномен масової істерії та механізми формування суспільних страхів.


Особливу увагу було приділено паралелям між історичними подіями та сучасними викликами, пов'язаними з розвитком штучного інтелекту. Лекторка продемонструвала, як соціологічний аналіз історичних подій допомагає краще зрозуміти сучасні суспільні процеси та прогнозувати їх наслідки.

Інтерактивний формат зустрічі, що включав аналіз історичних документів, поетичних творів, дозволив ліцеїстам не лише дізнатися про специфіку соціологічного аналізу, але й відчути себе дослідниками соціальних явищ.

Захід продемонстрував старшокласникам широкі можливості застосування соціологічного знання та сучасний міждисциплінарний підхід до вивчення суспільних процесів, який практикується на соціологічному факультеті Каразінського університету. Освітні програми соціологічного факультету представив студентський декан Андрій Генов.