пʼятниця, 23 жовтня 2020 р.

Про зміни, що приносить цифрова епоха у наше буття - аспірантка кафедри Вікторія Крижанівська

 



Вікторія Крижанівська, аспірантка кафедри прикладної соціології та соціальних комунікацій соціологічного факультету


Соціальні комунікації є стрижневою характеристикою функціонування соціуму. У XXIстолітті соціальні комунікації значно трансформувалися, що обумовлено подоланням просторово-часових обмежень завдяки появі інформаційно-комунікативних технологій та нового комунікативного простору в мережі Інтернет, що розширило можливості для здійснення комунікативних практик та сприяло появі нових комунікативних майданчиків та технологій.

Незважаючи на стабільну структуру комунікації, самого комунікативного акту, яка залишилася незмінною з самого початку свого існування (комунікатор, реципієнт, інформація, канали передачі інформації тощо), соціальні комунікації знаходяться у перманентних змінах, що пов’язано з їх динамічною складовою – технології та канали комунікації, простір комунікацій, адже з еволюцією людства та технологічним прогресом соціальні комунікації значно трансформувалися, пройшовши «шлях» від наскельних малюнків до короткого повідомлення у месенджері. Відповідно, постає питання, які особливості соціальних комунікацій можна виокремити у сучасному суспільстві?

У цифрову епоху, в умовах диджіталізації соціальні комунікації опинилися під значним впливом нових комунікативних технологій та соціальних медіа, що породило феномен онлайн-комунікацій та, у свою чергу, зменшило просторові та часові обмеження для комунікацій, що дозволяє не лише спілкуватися з один одним у будь-який зручний момент та на будь-якій відстані, але і навіть бачити один одного (Zoom, Skype, Google Meet та інші додатки). Зокрема, на особливості комунікацій у цифрову епоху звертав увагу іспанський дослідник Хосе Луїс Оріуела, який виділив декілька характеристик сучасних комунікацій[1]:

1) зміна ролі користувача, який є не лише пасивним реципієнтом, а стає активним творцем та ініціатором комунікацій;

2) заміна мономедіа на мультимедіа – поєднання декількох медіа та форматів для передачі інформації та здійснення комунікації;

3) формування нової мови мультимедіа – гіпертекст;

4) концепт «у реальному часі» – постійна присутність у веб-середовищі, що прийшло на зміну частковій та уривковій присутності;

5) зміна моделі взаємодії з інформацією – модель доступу замість моделі розповсюдження;

6) дефіцит інформації та доступу до неї змінився надлишком та вседоступністю інформації;

7) вертикальна комунікація (зокрема, від ЗМІ до аудиторії) замінюється багатосторонніми горизонтальними зв’язками, коли кожен може бути ЗМІ/блогером, автором, ініціатором комунікацій, тобто виникає інтерактивність та комунікацію за моделлю «від багатьох до одного».

Це ті елементи, які сутнісно трансформують соціальні комунікації у цифрову епоху.

Пропонуємо коротко розглянути ті особливості, які притаманні соціальним комунікаціям у сучасному суспільстві.

По-перше, варто звернути увагу на інтенсивність комунікацій. Зокрема, сьогодні людина за день споживає стільки інформації, скільки у Середньовіччі (у XV ст.) людина споживала за рік. Тобто значно збільшився обсяг інформації та комунікацій між індивідами. Ми знаходимося у постійному вирі інформації та комунікацій (у поєднанні онлайн- та офлайн-комунікацій), повинні постійно брати участь у різних формах комунікацій, фільтрувати інформацію та комунікації, здійснювати аналіз інформації – її істинність (убезпечення від дезінформації та фейкової інформації) та джерела надходження (довіра до суб’єктів, які надають нам інформацію чи є акторами у здійсненні комунікації).

Відповідно, можемо казати про виникнення інформаційного / комунікативного шуму – наявності великого обсягу інформації та комунікацій різного спрямування, що не завжди відповідає потребам та інтересами індивіда, що потребує, у свою чергу, відсіювання та фільтрацію інформації та комунікацій, пошук у великому різноманітті інформації того, що дійсно цінне та необхідне. Виникає «інформаційне перенасичення» (за визначенням Е. Тоффлера[2]), що проявляється у втраті можливості обробляти великі масиви інформації, аналізувати їх, концентрувати увагу на певній інформації довгий час (ось чому, наприклад, деякі соціальні медіа вводять обмеження для тривалості чи обсягу контенту – 15 секунд для stories, відео до 1 хвилини в Instagram, 140 символів для посту у Twitter тощо, тобто створення контенту, який потребує мінімум зусиль для концентрації уваги та сприйняття інформації).

По-друге, наслідком інтенсифікації комунікацій та інформаційного шуму є феномен комунікативної втоми – перенасичення комунікаціями внаслідок їх надвеликої інтенсивності та всеохоплюваності, відсутності просторових та часових обмежень, що призводить до фільтрації комунікацій у різних сферах, їх пріоретизації та уникнення частини комунікацій, тобто втеча від комунікацій. Відповідно, актуальним стає пошук інструментів, які здатні привернути та втримати увагу соціальних акторів до певної інформації / контенту / комунікації.

По-третє, в умовах комунікативної втоми та бажання уникнути комунікацій внаслідок перенасичення ними, постає питання щодо привернення уваги для здійснення комунікації чи надання інформації. Відповідно, можна казати про трансформацію форми комунікації та надання інформації. Ключовим аспектом у сьогоденній комунікації стає її візуалізація, відхід від великого обсягу текстового матеріалу до візуальної передачі змісту. Прикладом цього може бути інфографіка – візуальне відображення змісту повідомлення через візуальні символи з мінімальним супровідним текстовим поясненням; анімація як елемент привернення уваги до повідомлення; motion design (сучасний тренд у дизайні та веб-дизайні, проте який є важливою складовою для формування якісного контенту та привернення уваги цільової аудиторії, здійснення комунікацій через візуальну складову). У безпосередній комунікації візуалізація комунікації полягає у тому, що наразі емоції або будь-які реакції можна передати через емодзі та різні стікери (стікер-паки у месенджерах), коли замість текстового повідомлення можна надіслати зображення чи символ для демонстрації свого ставлення, сприйняття інформації, емоційного стану тощо. Це можна сприймати як своєрідне спрощення комунікації, адже зменшує витрати часу на написання відповідей.

І в рамках таких трендів, особливо щодо візуалізації та перенасичення інформацією, є загроза того, що форма замінить зміст. Так, прикладом цього може бути розвиток та поява Instagram та особливо TikTok, де ключову роль відіграє зображення чи відео (як особисті, так і розважального характеру), де не робиться акцент на створенні чи передачі якоїсь важливої інформації, адже основна мета – привернути увагу формою подачі інформації та яскравим, незвичайним контентом.

По-четверте, як було зазначено, комунікації значно трансформувалися під впливом виникнення та розвитку веб-технологій і соціальних медіа. Так, перехід від концепції web 1.0 до концепції web 3.0 значно змінив роль суб’єктів комунікації: якщо у період web 1.0 користувачі були пасивними отримувачами інформації (одностороння комунікація), то основою концепції web 2.0 стає співучасть та співтворчість користувачів в інтернет-просторі, коли користувачі не лише отримують певну інформацію, але і створюють її, є ініціаторами комунікацій. Ключовою характеристикою концепції web 3.0 стає формування великих масивів даних (Big Data), формування автоматизованої системи відслідковування та збереження поведінки користувачів в інтернеті, фіксування їх інтересів, звичок та уподобань, що зводиться в одну глобальну базу даних з метою подальшого використання, зокрема з комерційною метою (реклама, таргетинг, ремаркетинг, поведінковий таргетинг тощо). Це також елемент забезпечення комунікацій в інтернет-просторі завдяки точному знанню інтересів та потреб користувачів, клієнтів. Зокрема, наслідки функціонування такої концепції підіймаються у фільмі «Соціальна дилема»[3] (Netflix, 2020), в якому колишні топ-менеджери Facebook, Twitter, Google, Instagram та ще декількох соціальних медіа розповідають про штучний інтелект, алгоритми роботи соціальних мереж та впливу на користувачів, зокрема, про формування «інформаційної бульбашки» навколо людини – створення окремого світу (своєї стрічки новин, рекомендацій тощо) у Facebook для кожної людини (ілюзія того, що ми самі це створюємо), про поляризацію думок (інформаційна бульбашка нібито нашого вибору створюється із однобічного погляду на певні ситуації, відкидаючи протилежні чи опозиційні, тобто створюється гомогенний інформаційний простір відповідно до уподобань людини, шо створює ілюзію, що «так думає більшість»), про влив лайків та залежність від соціальних мереж тощо. Це ті елементи, які значно впливають на соціальні комунікації у сучасному світі, адже всі ці алгоритми закладають основи поведінки в інтернет-просторі, основи наших комунікацій, які наразі переміщаються переважно в онлайн-середовище, та впливають на практики у повсякденному житті та спілкуванні. Так, сьогодні підліткам та молоді (представникам покоління Z) набагато зручніше і простіше написати у месенджер чи на пошту, ніж подзвонити та поговорити face-to-face, простіше написати запит у Google для пошуку інформації, ніж прочитати книгу. Це один із прикладів того, як соціальні медіа змінюють комунікації. І таких змін багато у всіх сферах суспільного життя.

Таким чином, соціальні комунікації у XXI столітті значно трансформувалися під впливом інформаційно-комунікативних технологій, появи соціальних медіа та виникнення нових комунікативних технологій. Характерними рисами сучасних соціальних комунікацій є їх деієрархізація, нелінійність, наявність багатосторонніх горизонтальних зв’язків, з можливістю кожного ставати автором та ініціатором комунікацій чи створення певної інформації / контенту, формування мультимедіа та специфічної мови – гіпертексту, переважання візуальної складової у комунікації, спрощення та мінімалізм у комунікаціях (зменшення обсягу текстової інформації, заміна тексту символами), що є наслідком інформаційного перенасичення та комунікативної втоми і, відповідно, потребує зменшення обсягу витраченого часу на здійснення комунікацій, особливо у веб-просторі. Це лише невеличка частина тих змін, що приносить цифрова епоха у наше буття та взаємодію, адже зачіпає усі аспекти життя суспільства, породжуючи все нові та нові практики взаємодії та комунікацій в онлайн- та офлайн-просторі.


[1] Jose Luis Orihuela The 10 new paradigms of communication in the digital age. URLhttps://medium.com/@jlori/the-10-new-paradigms-of-communication-in-the-digital-age-7b7cc9cb4bfb

[2] Э. Тоффлер Шок будущего. Часть V. Пределы адаптации. Глава 16. Шок будущего: психологический аспект. URLhttps://gtmarket.ru/laboratory/basis/4797/4814

[3] Фільм «Соціальні ділема»: https://rezka.ag/films/documentary/35645-socialnaya-dilemma-2020.html

 

Які особливості в цілому мають сучасні соціальні комунікації та як ці особливості змінюють наш світ? - знає слухачка наукового семінару доктора соціологічних наук Віля Бакірова, аспірантка Дар'я Яшкіна

 



Особливості соціальних комунікацій у сучасному світі

Яшкіна Дар’я

Вочевидь, коли ми розглядаємо сучасний світ, будь-який соціолог казатиме, що сучасний світ (а саме перша половина 21-го століття) має такі характеристики: глобалізований, індивідуалізований, диджиталізований та таке інше. Але ж за цими широкими та доволі абстрактними характеристиками, ховаються більш конкретні та не одразу помітні особливості, що кожного дня впливають на суспільство та змінюють його. Будь-яке суспільство існує завдяки комунікації та саме від неї залежить буття суспільства як такого. Отже, спробуємо виокремити деякі особливості соціальної комунікації, що з’явилися за останні декілька десятків років. Аби побачити особливості сучасних соціальних комунікацій, окреслимо основні сучасні характеристики елементів комунікацій. Гарольд Лассуелл, роздивляючись моделі комунікації, виокремлював 5 обов’язкових елементів комунікації, що відповідали на такі питання:

Хто?- Комунікатор.

До активного розвитку інтернет-мереж та процесу диджиталізацї реципієнт майже завжди був певен, хто є комунікатором, комунікація частіше відбувалась тет-а-тет, анонімність меседжу зберегти було складніше. Зараз з соціальних мереж ми отримуємо безліч інформації, що деперсоналізована, або з’ясування того, хто є комунікатором, потребує додаткових дій. З одного боку, це є очевидним та давно вивченим фактом, — у разі можливості анонімності люди можуть більше виражати свої думки, бути більш активними та сміливими (так, наприклад з’явився феномен «диванних критиків» у Facebook [1]). Але я вбачаю ще одну цікаву річ: зараз дуже популярним каналом інформації є так звані «пабліки» або «канали» у соціальних мережах. Загальна ідея цих каналів у тому, що будь-хто може опублікувати будь-яку новину, але звичайний реципієнт, який читає цю чергову новину про те, що у Шевченківському районі Харкова знов з крана тече помаранчева вода, не знає, хто саме надав цю інформацію. Особливістю це я вважаю тому, що популярність таких анонімних каналів інформації є вищою за популярність «офіційних» та не анонімних інформантів. Так, наприклад, у популярній в Україні мережі «Тelegram» є канал «Харьков 1654», що налічує 46 096 підписників (новину може надіслати кожний користувач мережі та вона буде опублікована анонімно), офіційний телеграм канал «ТСН.ua», що є службою новин по всій Україні, налічує 56 566 підписників, а неофіційний та незрозуміло чий канал «Новини України» налічує 111 036 підписників. З одного боку, це свідчить про суспільство без довіри за Беком, наприклад, але з іншого – ми бачимо, що люди більш схильні довіряти анонімним меседжам. Це є ознакою не тільки недовіри до офіційних комунікаторів. За умов великої кількості інформації та її джерел ми маємо критично ставитись до інформації, до анонімної інформації критично ставитись простіше.

Авжеж, наданий приклад та пояснювальна модель не є вичерпними, вони приведені лише як ілюстрація однієї з сучасних особливостей комунікаторів.

Що?- Інформація.

Відкритість суспільств, глобалізація, демократизація – все це зумовлює зростання кількості інформації, що отримує людина на тиждень, на день та навіть на годину. Збільшуються соціальні мережі (у соціологічному сенсі терміну), зростає кількість каналів комунікацій, тому за короткий проміжок часу людина може отримати у рази більше інформації, ніж будь-коли раніше – це очевидно. Менш очевидним мені здається той факт, що зараз меншу популярність має інформація пізнавальна, а більшу розповсюдженість має інформація емоційна. Наприклад, кожного дня ми отримуємо інформацію про кількість хворих на COVID-19, але потім ми отримуємо безліч меседжів саме емоційного характеру з приводу кількості заражених, ми обговорюємо це кожного дня, але здебільшого ми ділимося своїми почуттями та емоціями, але не передаємо нового знання у повсякденні. Іншим прикладом кількісної переваги емоційної інформації є зростання кількості саме розважальних програм в інтернет-мережі та на телебаченні. Так, зараз на українському телебаченні майже немає програм «Що?Де?Коли?» або «Найрозумніший», проте «Танці с зірками», «Маскарад» та інше збільшують свої рейтинги. Звичайно, це є наслідком перенасичення інформацією упродовж дня, де наприкінці дня після роботи індивіди бажають розслабитись та не думати взагалі, але й упродовж робочого дня кількість інформації емоційної також зростає.

Як?- Канали.

Вже було зазначено, канали інформації змінюються переважно завдяки новітнім комунікативним технологіям, та в даному контексті для нас важливою представляється можливість фізичної дистанції, в середньому у світі людина витрачає 3 години 40 хвилин на день у мобільних додатках[2], вагома частка з яких саме соціальні мережі. Якщо ще декілька років тому наявність месенджера, соціальної мережі дозволяла зв’язатись з іншою за умов знаходження на різних континентах, в різних країнах та інше, то зараз (дуже утрований приклад) мій батько, коли чайник закипів, пише мені СМС у сусідню кімнату, замість того, щоб прийти і сказати, або покликати з кухні. Зростання ролі фізичної дистанції у соціальних комунікаціях також відображається на такому прикладі: у разі виникнення якоїсь проблеми або питання раніше треба було просто встати та піти постукатись у двері відповідального за це питання та спитати чи обговорити проблему, зараз «постукатись у двері» виглядає крайньою мірою. Зараз спочатку треба написати на імейл чи у соціальну мережу, потім, якщо лист не спрацює, можна вже подзвонити. І тільки у крайньому разі, коли все це вже не спрацювало, треба йти, але попередньо подзвонити і сказати, що зайдеш. І так, можна пояснити це тим, що так зручніше та на це витрачається менше часу, але факт залишається фактом – комунікація відбувається через посередника – через телефон, планшет, ноутбук та інше.

Навіщо?- Ефект.

Зараз ефекти комунікації – перш за все індивідуальні вигоди, побудовані на так званій селфхелп культурі. Це добре можна проілюструвати, аналізуючи комунікації в рамках сімейних відносин: раніше, навіть коли у подружжі все було не дуже добре, розлучення виглядало останнім кроком, вживаним тоді, коли було зрозуміло, що цей вже шлюб не врятувати. Зараз розлучення це не крайній вихід, а хіба що не перше, що індивід у нещасливому шлюбі для себе бачить, бо свій комфорт та себе як особистість (а не як частину родини) ставить на перше місце.

Кому?- Реципієнт.

Тут головна та незмінна особливість – це масовість, аудиторія на яку ми можемо рознести повідомлення може охоплювати майже половину світу (якщо намагатись рознести ії у фейсбуці за допомогою реклами, наприклад). Оскільки сучасні комунікації відбуваються переважно в онлайн форматі, то я додам ще одну характеристику: контрольованість. Кожна соціальна мережа має свої алгоритми дії: не ви вирішуєте, хто побачить Вашу публікацію, вирішує алгоритм дії певної мережі.

Таким чином ми маємо 6 основних характеристик сучасних соціальних комунікацій: анонімність, емоційність, дистанційованість, індивідуалізація, масовість та контрольованість. Також сюди варто додати миттєвість та уривковість.

Тож які особливості в цілому мають сучасні соціальні комунікації та як ці особливості змінюють наш світ? На це питання ми бачимо щонайменше 4 умовно названих відповіді:

1) Новий «етикет».

Ми бачимо зміну саме правил спілкування чи комунікації. З одного боку, ми точно знаємо, що перш ніж комунікувати безпосередньо, тет-а-тет, необхідно в онлайн режимі з'ясувати чи буде це зручно, краще у текстовому форматі, аніж дзвінком. Бо дзвінком ми також можемо відволікти, або забрати зайвий час, який є у сучасному суспільстві найважливішим ресурсом. Більш того, на зміну текстовим повідомленням приходять голосові повідомлення: на запис такого повідомлення уходить часу менше, ніж на набір тексту.

Німецький соціолог російського походження Поліна Аронсон вбачає в розвитку новітніх засобів комунікацій також те, що розвиток комунікацій ускладнює ці самі комунікації аж до того, що безпосередній тактильний контакт становиться складним видом комунікації для міленіалів [3]. Дослідження, що опубліковано журналом Atlantic “Why Are Young People Having So Little Sex?” у 2018 році, звертає увагу на те, що у сучасному світі молодим людям набагато важче вступити не лише в інтимні стосунки, але й взагалі в романтичні стосунки як такі. Якщо попереднє покоління не вбачало нічого поганого у знайомстві, наприклад, у ліфті з колегою з іншого поверху з та подальшим спілкуванням, то для сучасної молодої людини це є проблемою. Молоді люди, в яких брали інтерв’ю в рамках цього дослідження кажуть, що вони б дуже бажали почати знайомитись у кафе, кіно та інше, але моделюючи таку ситуацію, вони кажуть про те, що таке знайомство здається їм неправильним, набагато легше скористатись мобільним додатком для знайомств, але й там досягти успіху не так просто [4]. Тобто ми маємо зовсім інші умовні правила не тільки ділового спілкування, але й міжособистісного.

2) Нові нерівності.

Вже не новим є вираз про те, що смартфони – для бідних. Дійсно, існує багато статей, що описують побут найбагатших людей світу, як життя офлайн: вони не купують для своїх дітей онлайн-курси, вони платять «живим» репетиторам, вони вимикають телефон під час дозвілля та інше. Це така ілюстрація того, що людське, живе спілкування, безпосереднє – відновлює свою цінність, та є важкодоступним. Це такий прояв економічної нерівності.

Але попре цю нерівність з’являються, наприклад, трудові нерівності, коли майже у всіх супермаркетах є каси самообслуговування та касири просто непотрібні, тобто їх виключають з цього комунікативного процесу, іншим прикладом є онлайн банк – Монобанк, який взагалі не має відділень, тобто виключає вид безпосередньої комунікації з людиною у банку.

Також з’являються нерівності у соціальних мережах: справа тут криється в алгоритмах. Так, якщо Ви часто відвідуєте мас-маркет, то навряд чи Вам будуть рекламувати чи інформувати Вас про заходи чи товари, яких, на думку системи, ви не достойні. Яскравим прикладом такої нерівності є справа Tinder: до 2019 року додаток для знайомств збирав дані про своїх користувачів та використовував їх таким чином: алгоритм, базуючись на рівні IQ (що вираховувався шляхом аналізу лексики у листуваннях) та рівні освіти (дані з фейсбука), вираховував індекс привабливості користувача. Важливим тут є те, що чоловіки та жінки мали різні коефіцієнти до цього індексу. Тобто жінкам з високим індексом додаток знижав бали, а чоловікам – навпаки. І додаток показував кандидатів на знайомство не як заявлено у рекламі – за тими параметрами, що ти обрав, але й тих, хто підходить тобі за індексом (на думку розробників чоловік у парі мав бути завжди статусом вище). Таким чином, якщо ти чоловік і не закінчив Гарвард, то вірогідність знайти пару в тебе менша, адже в тебе буди низький індекс привабливості[5].

3) Новий ринок (емоцій).

Також вже не одна праця написана про емоційний капіталізм та його наслідки. Однією з перших про це стала казати Арлі Хохшильд, дослідниця казала, що однією з найважчих праць стає емоційна праця. У якості прикладу вона приводить бортпровідників у літаках, однією з посадових інструкцій яких є посмішка, тобто емоція. Але сучасні комунікації передбачають саме емоційну працю, не тільки на роботі, як наслідок ми розглядаємо емоції та почуття як ресурс та раціоналізуємо. Про це у своїй роботі «Чому кохання ранить?» каже ізраїльська дослідниця Єва Іллуз. Якщо раніше ми вважали нормальним страждати від кохання (твори будь-якого поета срібного віку), то зараз закохатись бездумно здається молоді чимось страшним, тому що це не можливо контролювати, так й комунікації у сучасному світі раціоналізуються та контролюються.

4) Новий інтелект (штучний).

Ми вже не раз згадували як саме новітні технології змінюють комунікації, але, на наш погляд, найцікавішою тенденцією, пов'язаною з новітніми технологіями та соціальними комунікаціями є розвиток штучного інтелекту. На повсякденному рівні сучасності – це зараз голосові помічники: Siri (від Apple) та Alexa (від Google), ще є Аліса (від Yandex). Важливим є те, що ці помічники не тільки вже виконують функції помічника на кшталт «набрати номер», або «поставити будильник», але й «розуміють» культурні та емоційні особливості, вони програмуються не тільки на виконання команд, але й на диференціацію почуттів та й таке інше. В одному проєкті дослідники сказали Алексі (американська розробка) та Алісі (російська розробка) одне й те саме: «мені сумно». Алекса відповіла: «ось би в мене були руки, аби я могла тебе обійняти». А Аліса сказала: «Ніхто не обіцяв, що буде легко» [6]- це свідчить про багато цікавих речей, культурні відмінності, сприйняття та інше, але ми бачимо, як помічники навчаються бути більше «людиною», та деякі люди дійсно віддають перевагу спілкуванню в вільний час з подібними речами: для самотніх людей є додатки, де персонажі вивчають, чим любить займатись людина, які в неї інтереси, та пропонує цікаві статті на ці теми зранку, рекомендує відвідати певні сайти увечорі та інше. Тобто з посередників у комунікації новітні технології стають її акторами.

Але, незважаючи на все це, головним залишається одне: людині потрібна людина. Коли ми кажемо про зростання потреби в особистому просторі, процесах індивідуалізації та інше, ми ніколи не кажемо про виключення чи зменшення соціальних комунікацій, ми кажемо про їх зміну. Дослідження демонструють, що з розвитком новітніх технологій, інтенсивність наших комунікацій збільшилась, але знизився рівень та здатність до емпатії, наприклад. З іншого боку, наприклад, в Японії зростає популярність кнопкових телефонів з мінімальним набором функцій[7], а дослідження NewYorkTimes демонструє, що людська безпосередня комунікація є розкішшю[8].

Зрозуміло, що особливостей сучасних соціальних комунікацій ще безліч, та деяких ми навіть не торкнулись, наприклад, не подивились глибше на сучасні комунікації крізь призму тенденції індивідуалізації, але далі буде. Ще цікавим, але не окресленим тут, є соціальні комунікації у період карантину, оскільки саме у цей час вони показали все, на що вони здатні, у технологічному сенсі та все, що втрачає та набуває людина, у соціологічному сенсі.

Кажуть, якщо хочеш дискредитувати ідею – доведи її до абсурду. Здається, що якщо хочеш побачити особливості сучасних соціальних комунікацій – подивись на суспільство в період локдауну.



[1] Facebook – найпопулярніша у світі соціальна мережа станом на 2020 рік та налічує майже 2,5 млрд активних користувачів на місяць. (Digital 2020: ежегодное глобальное исследование от We Are Social и Hootsuite: https://exlibris.ru/news/digital-2020-ezhegodnoe-globalnoe-issledovanie-ot-we-are-social-i-hootsuite/)

[2] Digital 2020: ежегодное глобальное исследование от We Are Social и Hootsuite (https://exlibris.ru/news/digital-2020-ezhegodnoe-globalnoe-issledovanie-ot-we-are-social-i-hootsuite/ )

[5] П. Аронсон.2020. «Любовь: сделай сам. Как мі стали менеджерами своих чувств».